Instituția Prefectului din județul Constanța ne trimite, pentru uzul agențiilor interesate, hărți cu trasee turistice ale județului Constanța.
Hărțile sunt realizate în cadrul proiectului ”Dezvoltarea rețelei de turism de aventură și în aer liber în regiunea Mării Negre”, proiect în care Prefectura Constanța are ca parteneri Agenția de Dezvoltare Economică Stara Zagora, Camera de Comerț Stara Zagora, Centrul de Dezvoltare Internațională Georgia, Organizația pentru Dezvoltarea IMM din Republica Moldova, Administrația Provinciei Kastamonu din Turcia. Organizații asociate în proiect sunt ANAT România, INVENTO Republica Moldova și municipalitatea Karadeniz Eregli din Turcia. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Comun Bazinul Mării Negre 2013-2017.
Hărțile promovează activitățile de turism de aventură și în aer liber în județul Constanța și alte trasee turistice din județ, iar agențiile de turism sunt chemate preia aceste hărți și să se informeze despre aceste noi oportunități pentru vacanțele turiștilor din județul Constanța.
Pachete a câte 200 de hărți vor fi expediate de prefectură la fiecare dintre sediile Regiunilor ANAT, de unde pot fi ridicate de agențiile din regiune sau vor fi distribuite agențiilor interesate cu ocazia următoarelor Consilii Regionale.
